Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]

9 października 2017, 17:56

9 października w Krakowie podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2017 wystąpił Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz. W swoim wystąpieniu zapowiedział on przeznaczenie 2 mld złotych na cyberwojsko, które ma liczyć tysiąc żołnierzy

Nieco ponad rok temu podczas szczytu NATO przyjęto kilka zasadniczych zobowiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Cyberprzesrzeń jest obszarem działań wojennych równa pozostałym. Macierewicz przytoczył przykłady różnych ataków cybernetycznych z ostatnich lat. Dodał on, iż te wszystkie działania to nie są jedynie efektem działania hakerów komputerowych, gdyż wymagają wsparcia państw. „Coraz częściej rządy muszą podejmować działania w tej kwestii – tak jak rząd USA usuwający oprogramowanie Kaspersky Lab”.

 

Jak powiedział minister ataki na infrastrukturę krytyczną są dosyć dobrze zdiagnozowane, inaczej jest na styku sfery cyberbezpieczeństwa i sfery informacyjnej. „Dezinformacja to jedno z narzędzi przeciwnika. W ten sposób chce kształtować nasze postawy i zachowania. Fake news umożliwiają manipulowanie całymi społeczeństwami. Warto sobie uświadomić, że nasz główny przeciwnik uczynił z tego jedno z głównych narzędzi broni” – mówił minister.

 

Macierewicz zwrócił też uwagę, że „5 grudnia 2016 r. Putin podjął decyzję o stworzeniu wojsk informacyjnych. Informacja stała się bronią, była już nią od Sun Tzu. Powstały narzędzia, na które składają się całe fabryki trolli oraz boty. Grupy ludzi prowadzą działania dezinformacyjne, wspierane przez rosyjski wywiad. W niedalekiej przeszłości widzieliśmy jak Rosjanie wpływają na procesy wyborcze USA, Francji, Niemiec i Katalonii. W naszym kraju ministerstwa każdego dnia są celem trolli i botów. Wykorzystywane są wszelkie środki wpływania na opinię publiczną. Te zjawiska podajemy bardzo szczególnej analizie, szczególnie te zagrażające bezpieczeństwu Polski i NATO. Na tej podstawie budujemy nasze zdolności i potencjał w cyberbezpieczeństwie”.

 

 

Polska ma kluczową rolę jako państwo wschodniej flanki NATO. Stąd te też i decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak zadeklarował Antonii Macierewicz planuje się powołanie co najmniej 1000 żołnierzy wojsk cybernetycznych. Co więcej podjęte będą również decyzje związane z infrastrukturą, które pozytywnie wpłynął na cyberbezpieczeństwo Polski. Exatel ma być główną strukturą polskiej infrastruktury krytycznej, a państwo dalej będzie kontynuować prace nad wzmacnianiem kontroli sieci telekomunikacyjnych.

 

„MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności. MON musi pozostać środkiem ciężkości całego systemu”.

Antoni Macierewicz

 

„Podjęliśmy decyzję o utworzeniu wojsk cybernetycznych” – powiedział Macierewicz. Obok tego zapadły decyzje zwiększeniu zobowiązań Narodowego Centrum Kryptologii, powołaniu biura organizacyjnego wojsk cybernetycznych i powołaniu pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa. Minister wskazał kierownika biura ds. organizacji polskich oddziałów cybernetycznych Mirosława Maja jako odpowiedzialnego za przygotowanie koncepcji cyberwojska.

 

Minister zaznaczył, że na realizację decyzji o powołaniu wojsk cybernetycznych przeznaczona zostanie suma 2 miliardów złotych. Jak dodał „wszystkie działania są koordynowane z KPRM i BBN”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 60
Mori
wtorek, 10 października 2017, 10:08

Ten człowiek ewidentnie nie ma prawa jazdy. Jakim cudem przeszedł by psychotesty na badaniach okresowych? :)

tyle
poniedziałek, 9 października 2017, 20:32

W oparach absurdu.

Joker
wtorek, 10 października 2017, 09:20

Lecz choćby przyszło tysiąc atletów I każdy zjadłby tysiąc kotletów, I każdy nie wiem jak się natężał, To nie udźwigną - taki to ciężar!

Adam
środa, 11 października 2017, 00:08

Pewnie będą stali obok tego tysiąca dronów...

paka49
niedziela, 15 października 2017, 14:26

czy nie ma sily by tego mitomana postawic "do raportu"? poza Wojskami Obrony Terytorialnej Kaczystanu - nie dotrzymal ani jednej obietnicy: Smolensk, samoloty, helikoptery, drony, korwety i lodzie podwodne, nowe czolgi etc., etc. forsy wystarczylo na zakup VIP-samolotów bez przetargu 78 luksusowych BMW równiez z "wolnej reki" z czego kilka juz jest rozbite ...

Tweets CyberDefence24