Google krytykuje szersze prawo do bycia zapomnianym: "narusza wolność"

17 listopada 2017, 12:24
Cyber laptop Google
CyberDefence24
CyberDefence24

Google krytykuje szersze rozumienie prawa do bycia zapomnianym obowiązującego w Europie. Zdaniem firmy, stosowanie go na większą skalę "jest poważnym naruszeniem wolności" w dostępie do informacji.

Google ustosunkowało się w czwartek do argumentacji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, krytykując także plany rozszerzenia obowiązywania prawa do bycia zapomnianym na kraje spoza Unii Europejskiej.

 

"My jako Google, a także szerokie grono obrońców praw człowieka i organizacji związanych z mediami, wierzymy, że szersze prawo do bycia zapomnianym sprzeciwia się ogólnym zasadom prawa międzynarodowego" - powiedział reprezentujący Google prawnik Kent Walker.

 

Jego zdaniem żaden kraj nie powinien dysponować możliwością narzucania reguł prawnych innym krajom i ich obywatelom, w szczególności gdy chodzi o dostępność nienaruszających prawa treści w internecie.

 

Kent Walker stwierdził również, że Google zdecydowało się na przyjęcie tego stanowiska, bo szeroka interpretacja prawa do bycia zapomnianym narusza prawa jednostek do dostępu do informacji publicznej i do informacji w ogóle. "Będziemy walczyć w sądzie o sensowną interpretację prawa do bycia zapomnianym i o zdefiniowanie możliwości, w ramach których różne kraje świata będą mogły stanowić własne prawa w takich kwestiach, nie zaś dostosowywać się do tych odgórnie im narzucanych" - dodał.

 

Zdaniem Walkera szerokie zastosowanie prawa do bycia zapomnianym "uniemożliwia Google dostarczanie wysokiej jakości usług wyszukiwania treści w internecie dla obywateli Stanów Zjednoczonych".

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24