Farma trolli z Petersburga zaangażowana w dezinformację przy Brexicie

16 listopada 2017, 09:50
Cyber Brexit

Badacze z University of Edinburgh zidentyfikowali na Twitterze 419 kont, powiązanych z Internet Research Agency (IRA). Ten sam podmiot ingerował w wybory prezydenckie w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych.

Sama IRA jest obiektem śledztw komisji w amerykańskim Kongresie. Określono 2752 powiązane z nią konta, które zostały zablokowane. Celami petersburskiej farmy trolli tak w USA, jak i Wielkiej Brytanii, było wzmacnianie polaryzacji społecznej, generowanie konfliktów i oddziaływanie na emocje wyborców. Istnieje wiele podobieństw pomiędzy celami, które stawiała sobie IRA po obu stronach Atlantyku.

 

Jednym z celów, które realizowały fikcyjne konta na wyspach, było m.in. wzmacnianie nastrojów antyislamskich. Fałszywe informacje z konta o nazwie „Texas Lone Star” o tym, jak po marcowym zamachu na Westminster Bridge muzułmanki ignorowały ofiary trafiły nawet do mediów mainstreamowych, takich jak Mail Online czy The Sun. Wspomniane konto podziękowało po tym "brytyjskim liberałom" z obu mediów za to, że dzięki nim staje się sławne.

 

Przewodniczący Komisji ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu Izby Gmin (Digital, Culture, Media and Sport Committee) Damian Collins stwierdził, iż należy ustalić, czy Rosja zbudowała strukturę tysięcy kont w mediach społecznościowych, za pomocą których oddziaływała informacyjnie: "Musimy zrozumieć jak się to rozprzestrzeniało i jaki był wpływ tych działań na procesy demokratyczne". Zwrócił się on również do Twittera o udostępnienie danych związanych z działalnością IRA w Wielkiej Brytanii, jako podejrzanej ingerencji zewnętrznej. 

 

Na chwilę obecną, jak twierdzi prof. Laura Cram z University of Edinburgh, zajmująca się badaniami aktywności IRA w Wielkiej Brytanii, chodzi o 3468 wpisów po referendum. Wśród fikcyjnych tożsamości wykorzystanych przez Rosjan są: były oficer amerykańskiej marynarki wojennej, Republikanin ze stanu Tennessee czy wspomniany wyżej patriota z Teksasu.

 

Wcześniej w tym tygodniu według innych badań prowadzonych na George Washington University okazało się, że te same mechanizmy budowania przekazu na temat wydarzeń w Katalonii zostały wykorzystane również podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 oraz Brexitu.

 

Czytaj więcej: RT, Sputnik, marksiści z Wenezueli i armia kont zombie na froncie katalońskim

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24