Ekspertka: Internet Rzeczy wymaga zmiany myślenia o ryzyku

6 listopada 2017, 13:21
Internet rzeczy

Internet Rzeczy wymaga zmiany myślenia o ryzyku - ostrzega badaczka cyberbezpieczeństwa związana z Uniwersytetem Pensylwanii, Vineetha Paruchuri. Jej zdaniem, zbyt wiele odpowiedzialności za ryzyko spada na użytkowników skłonnych do podejmowania złych decyzji.

Debata o bezpieczeństwie InternetRzeczy pojawia się wraz z każdą głośną premierą urządzeń z tej kategorii i zasadza się przede wszystkim wokół pytania o to, co ważniejsze - bezpieczeństwo, czy wygoda użytkowników - zwraca uwagę Paruchuri.

 

Jej zdaniem, dyskusja przebiega z reguły w następujący sposób: pojawia się grupa użytkowników wyrażających dezaprobatę dla całego InternetRzeczy, a także grupa zwolenników takich urządzeń i wygody korzystania z nich, której z kolei przeciwstawia się grono osób wskazujących przede wszystkim na zagrożenia. Jak zauważa badaczka, dyskusje tego rodzaju nie prowadzą do wniosków, które polepszałyby sytuację samych użytkowników, często zdezorientowanych w kwestiach bezpieczeństwa podłączonych do internetu urządzeń.

 

"Zastanawiam się często, czy wygoda, jaką oferują urządzenia InternetRzeczy, jest warta ryzyka związanego z ich bezpieczeństwem" - mówi Paruchuri. Jej zdaniem, znaczącym problemem dotyczącym InternetRzeczy jest niezrozumienie zagrożeń z nim związanych u użytkowników, którzy nie dysponują klarownymi informacjami przekazywanymi przez producentów tych urządzeń.

 

"Urządzenia InternetRzeczy są nam potrzebne tym bardziej, im bardziej stają się częścią naszego stylu życia" - zauważa badaczka, mówiąc o produktach takich, jak Amazon Echo, czy Google Home. "Decyzja użytkownika, który poświęca swoją prywatność w imię oferowanej przez nie wygody, to bardzo osobista sprawa" - dodaje mówiąc, że może to być ruch uzasadniony w chwili, gdy urządzenie realnie poprawia czyjąś jakość życia. W przeciwnym wypadku, zdaniem Paruchuri, może stać się jedynie kolejną możliwą drogą wycieku danych osobowych.

 

Vineetha Paruchuri zwraca uwagę, że wraz z rosnącą ilością urządzeń InternetRzeczy konieczne jest zdjęcie odpowiedzialności za decyzje tego rodzaju z użytkowników. To właśnie dlatego, jak twierdzi, produkty technologiczne podłączone do internetu powinny być projektowane w sposób domyślnie bezpieczny i gwarantujący użytkownikowi maksymalne zabezpieczenie prywatności już na samym starcie.

 

Zdaniem specjalistki od bezpieczeństwa komputerowego konieczne jest również wprowadzenie regulacji obejmujących producentów tego rodzaju urządzeń. Może to być - jak podaje - na przykład pięciostopniowa skala, która będzie szeregowała produkty według odpowiedzi dotykających podstawowych pytań z dziedziny bezpieczeństwa użytkownika - na podstawie tych właśnie informacji wówczas konsumenci będą mogli podejmować decyzje o zakupie urządzenia i jego wykorzystaniu.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.