Reklama

Social media

Facebook odpiera zarzuty o szkodliwość Instagrama dla nastolatków

Fot. Webster2703 / Pixabay
Fot. Webster2703 / Pixabay

Facebook odpiera zarzuty o szkodliwość Instagrama dla nastolatków, które w artykule z serii „The Facebook Files” przedstawił dziennik „Wall Street Journal”. Według koncernu argumentacja przedstawiona przez gazetę jest „niedokładna” i opiera się na błędnej interpretacji danych.

Artykuł dziennika, w którym wskazano, że Instagram wywiera bardzo negatywny wpływ na postrzeganie własnego ciała przez nastolatki, omówiliśmy na łamach CyberDefence24.pl. W materiale stwierdzono, że Facebook od dłuższego czasu zdaje sobie sprawę ze szkodliwości platformy dla młodych użytkowników, a zwłaszcza dziewcząt, jednak wysiłki podejmowane przez firmę, aby zaradzić negatywnym konsekwencjom korzystania z platformy są minimalne, a sam problem – bagatelizowany przez Facebooka w oczach opinii publicznej.

Amerykański Senat po publikacji „WSJ” zwołał specjalne posiedzenie, które ma odbyć się w nadchodzący czwartek. Podczas obrad przedstawiciele Facebooka mają udzielić wyjaśnień w sprawie zaniedbań firmy oraz produktu „Instagram dla dzieci”, który koncern Marka Zuckerberga wkrótce planuje wypuścić na rynek.

Jak Facebook odpiera zarzuty o szkodliwość Instagrama?

Wiceprezeska Facebooka i dyrektorka działu badawczego Pratiti Raychoudhury na blogu firmowym koncernu napisała, że badania, na które powołuje się w swoim artykule „WSJ”, są obciążone błędami metodologicznymi. Wynikają one np. ze zbyt małej próby badawczej – w jednym z eksperymentów, które Facebook zlecił, miało brać udział zaledwie 40 uczestników.

Jej zdaniem badanie, w którym brało udział tak niewiele osób, nie może być miarodajne względem oddziaływania platformy liczącej sobie ponad miliard użytkowników. Jak wskazała, wewnętrzne badanie „było zaprojektowane tak, by rzucić światło na dyskusje o najbardziej negatywnych opiniach nastolatków nt. Instagrama”.

Przedstawicielka koncernu nie odniosła się w tekście natomiast do twierdzeń, które uwypuklił materiał nowojorskiego dziennika – np. o tym, że nastolatki w badaniach koncernu deklarowały, że czują się uzależnione od Instagrama.

Zdaniem Raychoudhury negatywne postrzeganie własnego ciała przez nastolatki, to również jedynie jeden z dwunastu problemów, które wyróżniono w badaniach jako powodowane przez oddziaływanie Instagrama na psychikę młodych dziewcząt.

Facebook deklaruje ciągłą pracę nad ulepszaniem swoich produktów

Raychoudhury napisała, że wewnętrzne badania zlecane przez Facebooka mają na celu wspomaganie pracy przy ulepszaniu produktów koncernu. „Mamy duże doświadczenie w wykorzystywaniu wyników badań – zarówno tych zlecanych wewnętrznie, jak i zewnętrznych, (…) prowadzonych we współpracy z ekspertami i organizacjami – do wprowadzania zmian w naszych aplikacjach i wspomagania użytkowników z nich korzystających” – dodała.

Czego można spodziewać się po wysłuchaniu w Senacie?

Republikańska senator Marsha Blackburn i Demokrata Richard Blumenthal to politycy, którzy wyszli z inicjatywą wysłuchania na najbliższym specjalnym posiedzeniu Senatu tego, co Facebook ma do powiedzenia w sprawie Instagrama i jego wpływu na nastolatki.

W oświadczeniu senatorów czytamy, że „jasne jest, iż Facebook nie jest zdolny do samodzielnego wzięcia odpowiedzialności (za problemy związane z oddziaływaniem swoich produktów – red.)”. Ich zdaniem „w chwili, gdy koncern mógł wyjaśnić kwestie związane z wpływem Instagrama na młodych użytkowników, Facebook udzielił odpowiedzi wymijających, które wprowadzają w błąd i maskują jasne dowody znaczących szkód (wywoływanych przez Instagram – red)”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama