Broń jądrowa narażona na cyberataki

2 października 2017, 13:05

Broń atomowa na całym świecie jest narażona na cyberataki – informują eksperci z brytyjskiego think-tanku Chatham House. Ich zdaniem może to doprowadzić to potencjalnej katastrofy jeżeli państwa nie podejmą odpowiednich działań

Beyza Unal, ekspert ds. bezpieczeństwa z brytyjskiego Chatham Hause powiedział, że działania hakerów stały się na tyle zaawansowane, że mogą oni w zdalny sposób sparaliżować operacje czy przekazać fałszywe informacje na temat gotowości broni.

Zdaniem analityka ostatnie napięcia pomiędzy Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi zwiększają to ryzyko dwukrotnie, w szczególności biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone były celem wielu udanych ataków teleinformatycznych.

W opinii Unala systemy te nie są używane każdego dnia, hakerzy mogą wprowadzić złośliwe oprogramowanie, które będzie pozostawało w sieci przez lata i może doprowadzić do problemów, kiedy broń będzie aktywowana.

Czytaj też: Polska w cieniu uszkodzonego reaktora jądrowego. „Nowa rosyjska ofensywa dezinformacyjna” [ANALIZA]

Pomimo iż państwa posiadające broń jądrową prowadzą rozmowy mające na celu zapobiec proliferacji, to nie dotyczy to Korei Północnej. Ostatnie działania Kim Dzong Una stawiają pod znakiem zapytania sytuację w Azji Południowo-Wschodniej i zwiększają ryzyko użycia ładunków nuklearnych po raz pierwszy od czasu Hiroszimy i Nagaski w 1945 roku.

Zdaniem eksperta, cyberataki mogą sprawić, że kontrola eskalacji nuklearnej będzie o wiele trudniejsza. Jeżeli faktycznie taka sytuacja będzie miała miejsce, świat będzie krok od tragedii.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24