Reklama

Armia i Służby

Unijny zespół do działań w cyberprzestrzeni gotowy do walki?

fot. kam.lt
fot. kam.lt

Zespół Szybkiego Reagowania w Cyberprzestrzeni (Cyber Rapid Reaction Team - CRRTs) kierowany przez Litwę jest gotowy do pierwszej rotacji w celu ochrony europejskiej cyberprzestrzeni – informuje państwowa litewska telewizja. Zespół działa jako projekt realizowany w ramach stałej współpracy strukturalnej (PESCO).

W skład projektu wchodzą eksperci z państw członkowskich Finlandii, Holandii, Polski, Rumunii i Litwy. Zespół odpowiedzialny jest za wykrywanie i identyfikowanie wrogich działań w cyberprzestrzeni a także zapobiegają i neutralizują cyberataków. „Jeszcze rok temu wciąż zastanawialiśmy się, czy taka siła może być użyta w praktyce, ale dziś mamy zespół [który] trenuje w pełni sił” - powiedział w piątek wiceminister obrony Litwy Edvinas Kerza dla dziennikarzy w Brukseli.

CRRTs przygotowuje się do pierwszej rotacji w 2020 r., kiedy to znajdzie się w stanie gotowości do reagowania na incydenty w cyberprzestrzeni  w całej UE. Komunikat wydany przez biuro prasowe Ministerstwa Obrony Litwy w ramach Amber Mist 2019 w dniach 11–22 listopada na Litwie informuje, że Zespół trenował wraz z ponad 100 ekspertami z UE, Gruzji, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Projekt CRRTs można wykorzystać jako siły gotowe do pomocy m.in. innym państwom członkowskim oraz instytucjom UE. CRRT będą wyposażone w zestawy narzędzi zaprojektowane do wykrywania, rozpoznawania i niwelowania zagrożeń cybernetycznych.

Stała współpraca strukturalna (PESCO) została ustanowiona 11 grudnia 2017 roku decyzją Rady Europejskiej. Państwa członkowskie UE, które zdecydują się uczestniczyć w tej formie współpracy, będą mogły ściślej współdziałać w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Projekty realizowane w ramach PESCO dotyczą m.in. szkoleń, rozwijania zdolności, gotowości operacyjnej na lądzie, na morzu i w powietrzu, a także cyberobrony.

Reklama

Komentarze

    Reklama