Reklama

Armia i Służby

Chcesz odkryć tajemnice Bundeswehry? Kupisz je na eBay’u

Fot. Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland./Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland./Wikimedia Commons/CC 2.0

Poufne dane na temat niemieckiego systemu obrony powietrznej znajdowały się na komputerze wystawionym na sprzedaż na platformie eBay. Nabywcy urządzenia zapłacili za niego niecałe 90 euro. Niemiecki resort obrony zrzuca odpowiedzialność za incydent na zewnętrzną firmę odpowiedzialną za utylizację sprzętu. Nie jest to pierwszy przypadek, w którym tajemnice Bundeswehry znalazły się posiadaniu osób trzecich.

Specjaliści G Data kupili, za pomocą platformy eBay, laptopa używanego przez wojskowych Bundeswehry za niecałe 90 euro. Na dysku znajdowały się tajne dokumenty dotyczące systemu obrony powietrznej obsługiwanego przez niemieckie siły zbrojne.

Jak informuje serwis DW, w pamięci komputera widniał zbiór dokumentów, w tym instrukcja jak skutecznie zniszczyć system obrony powietrznej LeFlaSys Ozelot. W tym miejscu warto przypomnieć, że jest to mobilny system rakietowy, który został wdrożony do niemieckiego wojska w 2001 roku i nadal jest używany. Służy do szybkiego reagowania na zagrożenia, chroniąc przede wszystkim centra dowodzenia oraz oddziały żołnierzy.   

Niezabezpieczone tajemnice armii

Tim Berghoff, ekspert G Data, podkreślił, że wytrzymały komputer waży 5 kilogramów i został zaprojektowany do używania w terenie. Jak sugeruje specjalista, urządzenie prawdopodobnie zostało wyprodukowane na początku 2000 roku. Pomimo upływu lat komputer nadal jest sprawy.  

„Zakupiony komputer zawiera obszerne informacje techniczne na temat systemu LeFlaSys, w tym instrukcje krok po kroku dotyczące jego obsługi i konserwacji” – powiedział Tim Berghoff dla serwisu DW. – „Można znaleźć w nim informacje jak zniszczyć cały system, aby zapobiec jego użyciu przez siły wroga”.

Specjaliści G Data podkreślają, że dostęp do danych zamieszonych na dysku był łatwy. Logowanie do systemu Windows nie wymagało hasła, z kolei dostęp do pliku z dokumentacją na temat systemu obrony przeciwrakietowej był chroniony bardzo łatwym do odgadnięcia hasłem.

Nie jest to pierwsza wpadka z udziałem Bundeswehry – informuje Der Spiegel. W lipcu ubiegłego roku bawarski leśniczy kupił laptopa, na którym znajdowała się poufna instrukcja obsługi wyrzutni rakiet „Mars”. Wówczas sprzedającym był federalny organ państwowy.

Dane powinny zostać zniszczone

Według Der Spiegel komputer został sprzedany przez jedną z firm recyklingowych z Bingen. Ministerstwo Obrony Niemiec tłumaczy, że usunięcie danych należało do obowiązków podmiotu odpowiedzialnego za jego utylizację.

„Wszystkie stare komputery LeFlaSys zostały wyrzucone i zutylizowane. Przyjęto również rozwiązanie  polegające na usunięciu lub uniemożliwieniu użycia istniejących na nim nośników danych” – wyjaśnia resort obrony. – „W tym przypadku można założyć, że wystąpił błąd podczas recyklingu tego konkretnego komputera”.

Równocześnie niemieckie władze podkreślają, że informacje, które wykryli specjaliści G Data nie stanowią poważnego naruszenia i nie dostarczają potencjalnym wrogom kluczowych informacji – donosi serwis DW.

Reklama

Komentarze

    Reklama