Beata Szydło: Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem polskiego rządu (CYBERSEC 2017)

9 października 2017, 15:26

9 października w Krakowie rozpoczęło się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2017. Podczas inauguracji głos zabrała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzystof Szczerski.

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, otwierając konferencję, podkreśliła, że nowoczesne technologie coraz bardziej wpływają na gospodarki i systemy polityczne. Cyberbezpieczeństwo przestało być już wyłącznie kwestią techniczną. Stało się ono zagadnieniem ekonomicznym, ale i priorytetem dla bezpieczeństwa narodowego. Potrzebujemy strategicznego podejścia dla radzenia sobie z zakłóceniami cybernetycznymi, które kreują szanse, ale i zagrożenia dla naszych społeczeństw, demokracji, przemysłu. „Fakt, że jest tu z nami premier Beata Szydło dowodzi, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest teraz szczycie priorytetów agend głów państw na całym świecie”.

 

Ze swojej strony pani premier podziękowała Instytutowi Kościuszki za organizację trzeciej edycji CYBERSEC. „Sprawy cyberbezpieczeństwa są największymi wyzwaniami współczesnego świata”. Szydło podkreśliła, że jest ona priorytetowym zadaniem rządu. „Nie można zapewnić cyberbezpieczeństwa w pojedynkę, dlatego będziemy rozmawiać z instytucjami, ekspertami, naukowcami” zapewniła premier, dodając, że niezwykle istotna jest współpraca międzynarodowa.

 

„Podjęłam decyzję, iż powołam departament, taką komórkę, która teraz powstaje w wielu urzędach premierów w Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie, monitorowanie i bycie zapleczem eksperckim dla mnie, a którą kierował będzie pan minister Paweł Szefernaker”.

Premier Beata Szydło

 

 Polska rozpoczęła szereg działań i programów, mających wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne Polski. Służyć ma też temu strategia gospodarcza, realizowana przez rząd. Beata Szydło zwróciła uwagę, że dążenia do zapewnienia najwyższego poziomu cyerbepzieczeństwa są priorytetowe dla szeregu ministerstw. „Cyberbezpieczeństwo jest tą dziedziną, która wymaga koordynacji, kooperacji i synergii wielu podmiotów. Polskie państwo powinno być zdolne do obrony w nowej rzeczywistości i mieć odpowiednie narzędzia” – mówiła Szydło. Cyberprzestrzeń to już nie tylko pole do rywalizacji, ale i konfrontacji międzypaństwowej.

 

Premier podkreśliła jak ważną rolą jest zaplecze eksperckie polityków.

„W Ministerstwie Obrony trwają prace nad poprawą polskiego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Minister Antonii Macierewicz poinformował na początku września o utworzeniu Biura ds. Polskiej Armii Cybernetycznej. Zadaniem nowej jednostki będzie przygotowanie skutecznie działających kadr do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni. Nowe rozwiązania tworzone będą w oparciu o polskie kadry, które należą do najlepszych na świecie” – powiedziała premier.

 

Krzysztof Szczerski zapewnił, że prezydent wspiera działania na rzecz cyberbezpieczeństwa, podejmowane przez rząd, instytucje państwowe i ekspertów. Dodał też, iż w tym obszarze mamy wielką szansę przez wykorzystanie przewag komparatywnych naszego regionu w kwestii rozwoju technologicznego.

 

Joanna Świątkowska, dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC dodała z kolei, iż cyberprzestrzeń stanowi kręgosłup naszej rzeczywistości i zmieniła nasze pojmowanie obronności i bezpieczeństwa. „Zagrożenia dla cyberprzestrzeni stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego sposobu życia, które coraz bardziej powiązane jest i oparte na nowych technologiach. Obserwowaliśmy skutki ataków cybernetycznych, w tym na infrastrukturę krytyczną. Czas na globalną odpowiedź, globalne działania” – mówiła Świątkowska. Jak zauważyła trzeci sektor powinien współpracować ze stroną rządową, ale powinniśmy też pracować nad nowymi narzędziami i rozwiązaniami.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Gość1
piątek, 27 października 2017, 00:29

Zamknij już swoją j...pę kacze szydło i wynocha z Polski. Polacy mają ciebie już dosyć.

Gość
piątek, 27 października 2017, 00:26

To kacze szydło niech już idzie w cholerę i da spokojnie żyć Polakom.

signum temporis
wtorek, 10 października 2017, 01:01

Jeśli tym będzie kierował Schaefernacker to jestem przekonany, iż będzie to właściwy człowiek na właściwym miejscu! W końcu przecież kierował kampanią PiS w internecie zarówno w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich jak i parlamentarnych. Nie przypadkowo cała rzesza "wolontariuszy" (popularnie zwanych Schaefernackerbigade) ale wynagradzanych od ilości wpisów rozsyłała w sieci odpowiednio spreparowane informacje, co miało zapewne wpływ najpierw na wyniki sondażowe, a później na rzeczywiste wyniki wyborów. Był to po raz pierwszy uruchomiony w Polsce na skalę powszechną przemysł fake newsów. Również bezpośrednio obsługiwał konferencję Prezesa w internecie odpowiednio "filtrując" zapytania kierowane do prezesa i wyręczając go w obsłudze komputera. Jest to bez wątpienia bardzo zdolny i kreatywny człowiek i Pani Premier dokonała bardzo dobrego wyboru.

Tweets CyberDefence24