Badacze: hakerzy mogą wyłączyć internet z użyciem botnetu większego od Mirai

23 października 2017, 12:36

Badacze cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed zagrożeniem ze strony hakerów, którzy mogą wyłączyć cały internet z użyciem botnetu większego niż Mirai. Sieć może działać nawet na milionie urządzeń - podał w piątek amerykański "Newsweek".

Badacze bezpieczeństwa z firmy Check Point poinformowali o odkryciu botnetu, w którym może być nawet milion urządzeń. Jednocześnie sieć wciąż przyłącza nowe komputery "o wiele szybciej", niż robił to botnet Mirai, użyty w masowych cyberatakach w ubiegłym roku. "Oceniamy, że obecnie w botnecie mogą znajdować się urządzenia ponad miliona firm i organizacji na całym świecie" - piszą naukowcy w notatce umieszczonej na blogu firmowym. "Nasze badania sugerują, że jesteśmy na etapie ciszy przed burzą, a cyberhuragan dopiero się zbliża" - dodają.

Botnety to potężne sieci, w których skład wchodzą komputery i inne urządzenia podłączone do nich bez wiedzy użytkowników. Jak zwracają uwagę naukowcy z firmy Check Point, obecnie mogą to być również lodówki, termostaty, kamery bezpieczeństwa i inne urządzenia tzw. Internetu Rzeczy działające dzięki podłączeniu do internetu.

Czytaj więcej: Botnet Mirai stale aktualizowany i rozwijany

Sieci tego rodzaju mogą być używane do dokonywania zmasowanych ataków mających na celu odcięcie dostępu do usług, serwerów i łączności firm, organizacji czy też urządzeń infrastruktury krytycznej. W 2016 roku botnet Mirai był użyty w ataku na rosyjskie banki, a także na strony popularnych usług i serwisów internetowych, takich jak Netflix, Reddit czy Twitter. Mirai był również obwiniany o odcięcie łączności infrastruktury internetowej Liberii w listopadzie.

Sieć, o której powstaniu poinformowali naukowcy z Check Point, technicznie podobna jest do botnetu Mirai, ale jest ich zdaniem dużo bardziej niebezpieczna i może "ewoluować", by następnie móc wykorzystywać podatności w urządzeniach Internetu Rzeczy, dzięki którym infekcja będzie rozprzestrzeniana dalej. Według firmy BullGuard, która w zeszłym roku opublikowała raport na temat tego typu zagrożeń, ponad 185 mln urządzeń na całym świecie może być podatnych na przyłączenie do botnetów, które następnie będą służyć hakerom do przeprowadzania zmasowanych ataków. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tomasz goryń
czwartek, 26 października 2017, 15:25

panikować?

Tweets CyberDefence24