Reklama

Social media

USA: Naciągnął AT&T na ponad 200 milionów dolarów. Dostał 12 lat więzienia

Fot. Chad Morehead/Unsplash
Fot. Chad Morehead/Unsplash

Cyberprzestępca, który wyłudził od amerykańskiego giganta telekomunikacyjnego AT&T ponad 200 milionów dolarów poprzez odblokowywanie smartfonów został skazany na 12 lat więzienia i zwrot zagrabionych środków. 

Muhammad Fahd, 35-letni obywatel Pakistanu i Grenady kierował funkcjonującą od siedmiu lat grupą przestępczą, która przekupywała pracowników amerykańskiego operatora AT&T, aby bezprawnie odblokowywali oni telefony komórkowe prawie dwóch milionów klientów sieci.

Wieloletni biznes

Proceder rozpoczął się w 2012 roku, kiedy Fahd w zmowie z innymi osobami zwerbował pracowników AT&T pracujących w call center w Bothell, w stanie Waszyngton. Pracownicy zostali przekupieni, aby użyć swoich danych uwierzytelniających AT&T do odblokowania telefonów komórkowych dla klientów niekwalifikujących się do takiego programu.

„Odblokowanie telefonu skutecznie usuwa go z sieci AT&T, pozwalając tym samym posiadaczowi konta uniknąć konieczności płacenia AT&T za usługi lub dokonywania jakichkolwiek płatności za zakup telefonu – wyjaśnia w komunikacie Biuro Spraw Publicznych Departamentu Sprawiedliwości.

Zgodnie z ustaleniami, Fahd użył pseudonimu Frank Zhang, aby skontaktować się z pracownikiem AT&T za pośrednictwem Facebooka i zaoferować mu duże sumy pieniędzy za potajemne odblokowanie numerów identyfikacyjnych IMEI (International Mobile Equipment Identity Number) telefonów. Fahd poprosił również tego pracownika, aby wciągnął do tego procederu innych pracowników AT&T.

Zwerbowani pracownicy otrzymali od Fahda instrukcje dotyczące zakładania fałszywych firm i rachunków bankowych. Konta te były wykorzystywane do stwarzania pozorów, że oszukańcze płatności i fikcyjne faktury, które stanowiły część systemu, były prawdziwe.

12 lat i gigantyczna grzywna

„Analiza kryminalistyczna AT&T wykazała, że całkowita liczba telefonów komórkowych oszukańczo odblokowanych przez członków grupy wyniosła 1 900 033 telefonów" - powiedziało Biuro Spraw Publicznych. AT&T ustaliła ponadto, że straty firmy wyniosły 201 497 430,94 dolarów.

Kiedy w 2013 roku AT&T wdrożyło nowy system, który utrudniał odblokowywanie IMEI, Fahd zatrudnił programistę, aby zaprojektował złośliwe oprogramowanie do odblokowywania telefonów w sposób bardziej efektywny i w większej liczbie. Następnie Fahd zlecił pracownikom AT&T zainstalowanie złośliwego oprogramowania w systemie komputerowym AT&T.

Fahd został oskarżony w 2017 roku i aresztowany w Hongkongu w 2018 roku. Po ekstradycji do USA w 2019, we wrześniu 2020 roku Fahd przyznał się do winy za spisek w celu popełnienia oszustwa. 16 września został skazany na 12 lat więzienia i nakazano mu zapłatę odszkodowania w wysokości 200 620 698 dol.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama