Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (22-26.02)

Fot. Fot. maciekde/Pixabay; Anna Zvereva/Wikimedia Commons/CC 2.0; troubletrace_ux/Pixabay; Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Fot. maciekde/Pixabay; Anna Zvereva/Wikimedia Commons/CC 2.0; troubletrace_ux/Pixabay; Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania ostatnich dni.

Chińscy szpiedzy użyli amerykańską cyberbroń do ataku na... Stany Zjednoczone 

W poniedziałek informowaliśmy o wykorzystaniu przez chińskich szpiegów exploita stworzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ang. National Security Agency - NSA) do wsparcia swoich operacji hakerskich. Jest to kolejny przykład pokazujący jak cyberbroń jednej instytucji może zostać przejęta i użyta przez drugą stronę do operacji ofensywnych. W jaki sposób Chińczycy weszli w posiadanie narzędzi amerykańskiej agencji?

„Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Amerykańska cyberbroń użyta do zaatakowania USA



Polski zespół drugi w europejskim ćwiczeniu z zakresu cyberobrony 

Polski zespół reprezentujący CSIRT MON zajął drugie miejsce w ćwiczeniach z zakresu cyberobrony, których organizatorem była Europejska Agencja Obrony. Jak informowaliśmy we wtorkowym materiale, w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 specjalistów łącznie z 18 krajów. Inicjatywa była skierowana przede wszystkim do wojskowych zespołów CERT państw członkowskich, a jej głównym celem wzmocnienie wymiany informacji. Kto okazał się najlepszy? 

Ćwiczenia wojskowych CERT-ów w Europie. Polski zespół w czołówce



Amerykanie chcą odwetu za „hack dekady”?

W środowym materiale skupiliśmy się na wnioskach płynących z obrad Senackiej Komisji Sił Zbrojnych USA dotyczącej rosyjskiej operacji hakerskiej wymierzonej w federalne instytucje Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyli w nich wielcy amerykańskiego biznesu, w tym prezes Microsoft Brad Smith. Dyskusja miała jednoznaczny wydźwięk: Waszyngton musi podjąć działania na rzecz wzmocnienia cyberobrony w efekcie „hacku dekady”. Jakie inne postulaty były podnoszone podczas obrad Komisji?

Rosja musi zapłacić za „hack dekady”. Rośnie presja na administrację Bidena



Hakerzy włamali się do systemów Bombardiera 

W czwartek informowaliśmy o incydencie, w ramach którego hakerzy uzyskali dostęp do wewnętrznych danych Bombardiera, wykorzystując lukę w aplikacji przeznaczonej do przesyłania plików. Naruszenie bezpieczeństwa dotyczyło informacji na temat pracowników, klientów oraz dostawców koncernu.

Bombardier padł ofiarą hakerów



Operacja cyberszpiegowska Pjongjangu. Cel: podmioty przemysłu obronnego 

W piątkowym materiale odnieśliśmy się do kampanii prowadzonej przez grupę Lazarus, powiązaną z północnokoreańskim reżimem. Celem hakerów była kradzież poufnych danych z wewnętrznych systemów podmiotów z sektora przemysłu obronnego, działających w kilkunastu państwach z całego świata. W jaki sposób działali hakerzy? 

Hakerzy Korei Północnej penetrują branżę przemysłu obronnego



image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama