Reklama

Polityka i prawo

Cenzura w mediach społecznościowych? Co zrobi resort cyfryzacji?

fot. Blogtrepreneur / Flickr / CC BY 2.0
fot. Blogtrepreneur / Flickr / CC BY 2.0

Gdzie mogą się zwrócić z prośbą o pomoc osobom, których spotkała blokada konta? – pyta poseł PiS w interpelacji poselskiej. Czy Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje działania w sprawie pomocy w walce z przypadkami cenzury treści na portalach społecznościowych?

Poseł Tomasz Rzymkowski powołując się na ofertę pomocy Ministerstwa, dla użytkowników, którym Facebook zablokował konto lub usunął wpisy, zapytał ministra cyfryzacji czy w planach resortu jest również podpisanie porozumienia z innymi niż Facebook portalami społecznościowymi. Zapytał również, czy jeśli takich planów nie ma, gdzie internauci którym zablokowano konto mogą zwrócić z prośbą o pomoc. Poseł w swojej interpelacji nawiązał do przypadków blokowania na portalu YouTube kont telewizji wRealu24.tv oraz Szymona Pękały oraz usunięcia homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Odpowiedzi udzielił minister Marek Zagórski, który przypomniał o uruchomieniu usługi „Odwołaj się od decyzji portalu”, która została wprowadzona w ramach porozumienia z Facebookiem. Jednocześnie minister stwierdził, że prowadzone są rozmowy z innymi portalami tj. Twitter i YouTube w celu utworzenia Punktów Kontaktowych wzorem rozwiązania Facebooka. Minister przyznał, że rozmowy z przedstawicielami portali nie należą do najłatwiejszych.   

Minister wskazał ponownie na „zasady państwa pochodzenia”, podobnie jak w wypadku odpowiedzi na zapytanie skierowane przez posłów Konfederacji Wolność i Niepodległość odnośnie cenzury - jak stwierdzili posłowie w interpelacji, treści „broniących tradycyjnego modelu rodziny czy krytykujących ideologię LGBT”, były usuwane z portalu YouTube. Minister podkreślił również, że obowiązujące przepisy „wymagają̨ modyfikacji”, jednocześnie raz jeszcze wskazując, że ważne jest, aby regulacje mogły funkcjonować ponadnarodowo. Podkreślił, że ministerstwo jest obecnie zaangażowane w przygotowanie nowych przepisów tzw. kodeksu usług cyfrowych Unii Europejskiej”.

Reklama

Komentarze

    Reklama