Reklama

Polityka i prawo

UE zachowa neutralność co do własności firm rozwijających technologie 5G

fot. xantype / pixabay
fot. xantype / pixabay

”W Europie jesteśmy neutralni w kwestii własności” - stwierdziła Margrethe Vestager. Unijna komisarz ds. konkurencji powiedziała również, że z punktu widzenia Unii Eropejskiej istotnym jest realne uzasadnienie biznesowe dla działań w charakterze operatora rynkowego. 

W lutym prokurator generalny USA William Barr stwierdził, iż rząd USA powinien rozważyć pozyskanie większościowych udziałów w Nokii lub Ericssonie celem pozbawienia Chin dominującej pozycji na rynku technologii dla nowej generacji łączności.

Tym samym, jak ocenia stacja, UE pozostawia otwarte drzwi dla możliwego kupna części udziałów w europejskich firmach pracujących nad technologiami dla łączności 5G takich jak Nokia i Ericsson - tak długo, jak ewentualne przejęcie nie będzie stwarzało ryzyka dla bezpieczeństwa.

"W Europie jesteśmy neutralni w kwestii własności. Firma może należeć do państwa lub pozostawać w rękach prywatnych, ale to, co dla nas jest istotne, to realne uzasadnienie biznesowe dla działań w charakterze operatora rynkowego" - powiedziała Vestager.

Nokia i Ericsson to obecnie najwięksi producenci sprzętu sieciowego w Europie oraz bezpośrednia konkurencja dla chińskiego giganta telekomunikacyjnego - koncernu Huawei, którego udział w lokalnych wdrożeniach nowej technologii łączności od wielu miesięcy uważany jest przez USA za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Obecnie - jak podkreśla CNBC - Stany Zjednoczone nie mają podmiotu, który mógłby być konkurentem dla Huaweia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama