Reklama

Polityka i prawo

200 mln dolarów kary dla Google

fot. jay88ld0 / pixabay
fot. jay88ld0 / pixabay

Google zawrze sięgającą 200 mln USD ugodę z amerykańską Federalną Komisją Handlu (FTC) w związku z dochodzeniem prowadzonym przez urząd ws. domniemanego naruszenia prawa o ochronie prywatności dzieci - podała agencja Reutera, powołując się na źródło zapoznane ze sprawą.

Według wcześniejszych doniesień dziennika "Washington Post" FTC jeszcze w lipcu br. zakończyło postępowanie ws. możliwego naruszenia przez koncern amerykańskiej ustawy o ochronie danych osobowych najmłodszych w sieci - Children's Online Privacy Act (COPPA). Gazeta nie podawała jednak szczegółów dochodzenia. Serwis Politico podał natomiast, że w pierwszym tygodniu września ma zostać ogłoszona ugoda, w ramach której Google zapłaci grzywnę w przedziale 150-200 mln dolarów.

Jak dowiedział się Reuters od zastrzegającego anonimowość informatora, za ugodą opowiedziało się w głosowaniu troje z pięciorga członków amerykańskiej agencji rządowej odpowiadającej m.in. za ochronę konsumentów. Rekomendacja FTC została skierowana do zatwierdzenia do resortu sprawiedliwości USA.

Komisja miała badać sprawę domniemanego naruszenia przez YouTube'a wymogu uzyskania ważnej zgody opiekunów prawnych na przetwarzanie danych nieletnich użytkowników w związku ze skargą organizacji pozarządowych działających na rzecz prywatności w internecie. Wniosek w tej sprawie w kwietniu tego roku złożyło m.in. Center for Digital Democracy. Aktywiści podkreślali, że Google czerpie zyski z profilowania reklam z wykorzystaniem gromadzonych danych.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że jeśli pozyskane przez informacje media się potwierdzą, będzie to najwyższa do tej pory grzywna ogłoszona w oparciu o przepisy COPPA. Poprzednia rekordowa kara z tego tytułu wynosiła 5,7 mln dolarów i została nałożona w lutym 2019 r. na aplikację TikTok, która przez trzy lata - jeszcze jako Musical.ly - nie wymagała od użytkowników podania wieku. Mimo to Center for Digital Democracy skrytykowało postanowienie urzędu.

Jak oceniła wicedyr. organizacji Katharina Kopp, "zważywszy na rażącą naturę naruszenia, wysokość zysków Google'a ze złamania prawa, a także rozmiary i przychody koncernu, ugoda o wartości 150-200 mln dolarów byłaby żałośnie niska". W opinii działaczki taka kara "w praktyce nagradza Google za masowe, nielegalne gromadzenie danych".

Wchodzący w skład holdingu Alphabet koncern Google, do którego należy platforma YouTube, odmówił komentowania doniesień.

W miniony czwartek USA rozpoczęła działalność adresowana do najmłodszych platforma YouTubeKids, która ma "zapewnić dzieciom bezpieczniejsze środowisko do rozwijania swoich zainteresowań, a rodzicom - narzędzia pozwalające sprofilować doświadczenie podopiecznych". Serwis pozwala opiekunom na wybór jednej z trzech grup wiekowych dla wyświetlanych treści (przedszkolnej, 5-7 lat lub 8-12 lat).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama