Reklama

Armia i Służby

Chiny chcą uregulowania wojskowej AI. Pierwsze takie stanowisko w ONZ

Autor. Fot. John Samuel/Wikimedia Commons/CC 4.0

Na łamach ONZ Chiny wskazały, że należy uregulować kwestię wojskowego zastosowania sztucznej inteligencji, ponieważ pozwoli to np. ustabilizować stosunki między państwami i zapobiec wyścigowi zbrojeń. Zdaniem Pekinu to wyzwanie, z którym musi się teraz zmierzyć ludzkość.

Chiny zaprezentowały swoje stanowisko na temat uregulowania wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) dla celów wojskowych podczas konferencji ONZ. Rozpoczęła się ona w Genewie 13 grudnia br. a jej motywem przewodnim jest przegląd konwencji dotyczącej zakazu lub ograniczenia niektórych rodzajów konwencjonalnego uzbrojenia („Convention on Certain Conventional Weapons").  

Li Song, chiński ambasador ds. rozbrojenia, wskazał, że dokument zawierający stanowisko Pekinu jest pierwszą tego typu propozycją Chin, ale i w ogóle w ramach ONZ, odnoszącą się do kwestii uregulowania wojskowego użycia sztucznej inteligencji. „Skupia się (dokument - red.) na kluczowych aspektach, w tym np. badaniach, wdrażaniu i wykorzystaniu AI w wojsku oraz proponuje konkretne rozwiązania" - wskazał.

Czytaj też

Wyzwanie dla całej ludzkości

Przedstawiciel Państwa Środka podkreślił, że rozwój sztucznej inteligencji, mającej szerokie zastosowanie we współczesnym świecie, wpłynął na życie człowieka, odmieniając m.in. sposób jego pracy.

Jego zdaniem technologia ta daje z jednej strony wielkie możliwości, lecz z drugiej wiąże się z nieprzewidywalnymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa. Wiążą się one z m.in. zasadami zarządzania AI i etyką. Z tego względu mówimy o zjawisku, z którym musi zmierzyć się cała ludzkość.

Czytaj też

Stanowisko Chin

W dokumencie prezentującym stanowisko Chin podkreślono, że ze względu na umacnianie światowego pokoju, opartego na współpracy i zrównoważonym bezpieczeństwie, należy dążyć do wypracowania konsensusu w sprawie uregulowania wojskowego zastosowania sztucznej inteligencji. Zdaniem Pekinu warto także „stworzyć efektywny system zarządzania, aby zapobiegać poważnym skutkom, a wręcz katastrofom wywołanym przez wojskowe wykorzystanie AI" - cytuje fragment dokumentu CGTN.

Według Państwa Środka podjęcie wspólnych działań pomoże zbudować zaufanie między państwami, zabezpieczyć światową stabilność na poziomie strategicznym, zapobiec wyścigowi zbrojeń oraz łagodzić obawy związane z użyciem AI. #READ[ articles: 98877 | showThumbnails: false ]

Chcemy być także bliżej Państwa -- czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać -- zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama